Az ír összeomlás oka az ír csoda
Írország az elmúlt évtizedben az Európai Unió, sőt, a világ mintagazdasága volt. A kelta tigris szárnyalt, a makrogazdasági mutatók a fejlett világ minden államát irigységgel töltötték el. Paul Krugman Nobel-emlékdíjas közgazdász szerint a gazdasági válság kirobbanása után nyilvánvaló vált, hogy az ír gazdasági felfutás csak buborék volt. A kormány próbálja menteni a menthetőt, ám az adóemeléssel és a kiadáscsökkentéssel csak tovább súlyosbítja az ország helyzetét.
A The New York Times tekintélyes kolumnistája emlékeztet rá, hogy előrejelzések szerint idén 10 százalékos lehet az ír gazdasági visszaesés. A kormány adóemelésre és kiadáscsökkentésre kényszerül a gazdaság lassulása és bevételek csökkenése miatt. A megszorítások azonban ismét csak a fogyasztás, és vele a termelékenység csökkenését erősítik.
Krugman szerint az összeomlás oka az ír csoda gazdasági modellje. A dereguláció, a pénzpiaci szabályozások lazítása ingatlanpiaci robbanáshoz vezetett, ami magával húzta az egész gazdaságot. A buborék tavaly kidurrant, az ingatlanhitelt felvett írek - és a hitelező bankok - futnak a pénzük után. A korábban húzóágazatnak számító építőipar leállt és a mélybe rántotta a gazdaságot. Az elsősorban az ingatlanpiaci felfutásból finanszírozott költségvetés egyensúlya azonnal felborult. A hiány növekedéshez jelentős mértékben hozzájárult az is, hogy a kormány kénytelen volt megmentetni a csőd szélére került bankokat: a GDP kétszeresét kitevő összegben vállalt garanciát a betétekre - az adófizetők kontójára. Írország nemzetközi megítélése közben folyamatosan romlik, így a bankok egyre drágábban jutnak hitelhez.
Röviden szólva: a helyzet reménytelen, Írország csak abban reménykedhet, hogy gyorsan véget ér a válság, és az export növekedése kihúzhatja őket a gödörből - véli Krugman.
A nem olyan rég még gazdasági csodaországnak tartott Ír Köztársaságban 11 százalékos volt a munkanélküliség márciusban, ami a legmagasabb szint azóta, hogy 1967-ben megkezdődött a munkanélküliek hivatalos nyilvántartása. Írország tavaly szeptemberben az első volt az eurózóna tagországai közül, amely recesszióba zuhant.